Historia refleksologii

HISTORIA REFLEKSOLOGII
początek

Pierwsze wzmianki o zabiegach i na stopach i rękach znaleziono w czasach starożytnego Egiptu w grobowcu lekarskim jest malowidło, które powstało ok. 2300 lat pne. Jest to grobowiec Ankhmabora gdzie pod tym malowidłem zapisano hieroglifami tekst dwóch osób:„Nie skrzywdź mnie”  a na to odpowiada  prowadzący zabieg:
 „Ja muszę postępować tak abyś mnie wynagrodził”.

 

W czasach współczesnych pierwsze publikacje napotykamy w USA w 1917r.  dr Willam H.Fitzgerald napisał książkę: „Terapia strefowa albo uśmierzanie bólu w domu”. Dr Fitzgerald był specjalistą laryngologii i pracował także w Londynie. Praktykował z sukcesem uśmierzanie bólu na punktach dłoni. Próbował zainteresować teorią strefową innych lekarzy ale bez skutecznie z jedynym wyjątkiem pewnego lekarza dr Riley'a gdzie pracowała terapeutka Eunice Ingham.

 

Eunice Ingham swojej pracy odkryła potwierdzenie stref oprócz na rękach również na stopach. Zafascynowana reakcja organizmu na bodźce w strefach stóp poświęciła całe swe życie zawodowe na badaniach i pracy na stopach. Wyznaczyła wrażliwe punkty na stopach: refleksy, linie strefowe i części odpowiadające.

 

Tak też amerykanka Eunice Ingham (1879-1974) uważana jest za matkę dzisiejszej refleksologii, która poświęciła całe swoje życie zgłębiając tajemnice terapii stóp. Owocem jej pracy i badań jest książka wydana w 1938r. pt.:"Historie, które stopy mogą powiedzieć", a później w 1963r. książka pt.:"Historie, które stopy powiedziały".

 

Ingham całą swoją wiedzę przekazała siostrzeńcowi Dwightowi C. Byers'owi, z którym pracowała i rozpowszechniała refleksologię organizując seminaria i wykłady. Oryginalna metoda pracy, podstawy wiedzy reflekosologicznej z mapami została opisana właśnie przez Byers'a w książce pt. "Lepsze zdrowie z refleksologią stóp" w 1983r.

 

Obecnie terapia ta jest stosowana w wielu krajach jako równorzędna terapia w rehabilitacji jak i innych terapiach, z poparciem świata medycznego, a w niektórych krajach refleksolodzy pracują w szpitalach.

W Polsce działa już wielu refleksologów wykonujących ten zawód, oficjalnie wpisany na listę zawodów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w roku 2005 (dzięki staraniom Polskiego Instytutu Refleksologii). Tytuł dyplomowanego refleksologa uzyskuje się po zdaniu egzaminu praktycznego i pisemnego, popartym kilkuletnią praktyką.

 

 

 

Anna Karpiuk

refleksolog z Lublina